Sławni noworudzianie

Zdzisław Leśniak

Urodził się w 1933 roku w Borysławiu, zmarł w 2002 roku w Warszawie. Aktor teatralny i filmowy, reżyser. Nazywany mistrzem epizodu. Absolwent wydziału aktorskiego i wydziału reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Występował w Kabarecie Koń i Kabarecie Starszych Panów. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Czytaj więcej...


Edyta Geppert

Urodziła się 27 listopada 1953 roku w Nowej Rudzie. Tu rozpoczęła swoją przygodę z piosenką w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”. Absolwentka Wydziału Piosenki Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej kariera rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to otrzymała I nagrodę na VII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a następnie Grand Prix XXI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę „Jaka róża, taki cierń”. Opolski sukces powtórzyła jeszcze dwukrotnie – w 1986 i 1995 roku. Jest również laureatką wielu nagród zagranicznych oraz posiadaczką trzech złotych płyt. Od 1986 roku nagrała 11 płyt. Dwie ostatnie - „Moje królestwo” i „Śpiewam życie” ukazały się w 2006 r. W lutym br. artystka przystąpiła do nagrania nowej płyty.

Czytaj więcej...


Joseph Wittig

Urodził się 22 stycznia 1879 roku w Słupcu-Dolinie, wówczas wsi Schlegel będącej obecnie dzielnicą Nowej Rudy, w rodzienie cieśli Eduarda Wittiga i Hanne Wittig. Jego dziadek był twórcą wambierzyckiej ruchomej szopki.

W 1893 roku rozpoczął naukę w gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu. Nie byłoby to możliwe bez pomocy ks. Henryka Maya, który przez chwilę w ramach zastępstwa posługiwał w Słupcu i który podjął się przygotowania wiejskiego chłopca do nauki w gimnazjum.

Czytaj więcej...


Franz Eckert

Urodził się 5 kwietnia 1852 roku w Nowej Rudzie (wówczas Neurode) w rodzinie urzędnika sądowego. Tu zamieszkiwał w domu przy ulicy Kirchenstrasse 115/116 (obecnie ul. Kościelna). Rodzice dostrzegając zdradzany od najmłodszych lat talent muzyczny posłali go do konserwatorium we Wrocławiu, a następnie w Dreźnie. Karierę zawodową rozpoczął jako muzyk wojskowy w Nysie, szybko jednka przeniósł się do Wilhelmshaven, gdzie został kapelmistrzem marynarki wojennej. Akurat szukano tam muzyka dla marynarki japońskiej i wybrano Eckerta.

Czytaj więcej...


 
 
NOWA RUDA Miasto Sławni noworudzianie