ZMIANA SYSTEMU OGRZEWANIA-DOTACJE

Szczegóły (tutaj )

Powrót


Polecamy

  • Turystyka

  • Muzea

  • Gastronomia

  • Sport

  • Media

Góra Świętej AnnyGóra Świętej Anny

Góra Anny uważana jest za jeden z lepszych punktów widokowych. Doceniano to już w II poł. XIX w. Zgodnie z przekazami w 1882 r. wzniesiono tutaj pawilon, a przy nim drewnianą platformę o wysokości 5 m., z której był widok na okolice. W 1906 r. pomost ten z konieczności pomniejszono. Wtedy pojawił się pomysł budowy murowanej wieży widokowej. Staraniem Carla Ferche, ówczesnego przewodniczącego noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, w 1911 r. zbudowano i oddano do użytku wysoką na 14 m wieżę z czerwonego piaskowca, na planie czworokąta. 5.10.2014 roku po dokonanej modernizacji ponownie oddana do użytku.

 

Góra Świętej Anny

Góra Wszystkich Świętych

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych powstała dzięki staraniom słupieckiej sekcji GGV - Kłodzkie Towarzystwo Górskie (niem. Glatzer Gebirgsverein). W 1889 r. wybudowano mini wieżę o wysokości 2,8 m. Góra Wszystkich Świętych była dużą atrakcją turystyczną, więc ok. 20 lat później sekcja GGV zaproponowała budowę nowej, wyższej wieży. 12 czerwca 1913 r. wmurowano pod jej budowę kamień węgielny. Niedługo potem oddano do użytku nową, 15 m, okrągłą, zwieńczoną galeryjką wieżę widokową, wznoszącą się na wysokości 648 m n.p.m. i wybudowaną z czerwonego piaskowca, której nadano imię feldmarszałka von Moltke. Po gruntowanym remoncie w 2011 r. można z niej podziwiać piękne panoramy Sudetów Wschodnich i Środkowych.

 

Góra Świętej Anny

Rynek z ratuszem

Obecny ratusz jest 3 noworudzkim ratuszem w tej lokalizacji, a 4. historycznie. Zbudowany został w 1884 r. w stylu biedermeier. W okresie 1892-1894 powiększono go poprzez podniesienie dachu oraz ozdobiono (portal, wykusze i okienne szczyty). W północno - zachodnim narożniku budynku wmurowano fontannę z barokową figurą Św. Floriana (1756 r.). Ratusz, jeden z najładniejszych w Polsce, jest budowlą reprezentacyjną. Niegdyś wokół niego budowano kramy kupieckie oraz sukiennice. Ciekawostką są znajdujące się w Ratuszu gabloty z odciskiem paleozoicznego gada (Dateosaurus macrourus), żyjącego kiedyś na tym terenie. Jest to siedziba władz miejskich. 
Noworudzki Rynek został wytyczony ok. 1442 r. Ma kształt prostokąta lekko pochylonego na północ, otoczonego budynkami wybudowanymi w różnych latach. Wychodzi z niego 6 ulic. Warta uwagi jest pierzeja północno-wschodnia, najstarsza, z zachowanymi podcieniami.
 

Góra Świętej AnnyMuzeum Wittiga

Joseph Wittig – pisarz, teolog, kronikarz z Nowej Rudy, poeta Ziemi Kłodzkiej. Muzeum profesora Wittiga zlokalizowane jest w odrestaurowanym budynku rodzinnym kronikarza, położonym między Słupcem, a Nową Rudą. Jadąc główną drogą w kierunku Kłodzka, widoczny jest z lewej strony. Wystawy muzealne prezentują pamiątki osobiste, fotografie, dokumenty i książki autorstwa pisarza. Całość zbiorów można obejrzeć po wcześniejszym uzgodnieniu swojej wizyty z kustoszem opiekującym się obiektem. Kontakt telefoniczny 74 873 37 05.

 

 

Góra Świętej Anny

Muzeum Górnictwa

Ponad pięćset lat górniczej tradycji Nowej Rudy i okolic dziś „mieszka” w Muzeum Górnictwa i fantastycznej atrakcji: Podziemnej Trasie Turystycznej. Co najważniejsze: trasą się idzie i jedzie. Jedyna w Polsce czynna, górnicza kolejka wozi pasażerów niczym lokalne metro ..., no może pół metra ...

Więcej ...

Góra Świętej AnnyBiała Lokomotywa

20 m od centralnego punktu miasta jakim jest noworudzki rynek, w kawiarni Biała Lokomotywa, mistrz świata baristów oferuje kawę w wielu wersjach smakowych oraz przysmaki lodowe. Swoich gości uracza opowieściami o pochodzeniu kawy, dodatkach do niej oraz o propozycjach jej podawania. Kawiarenka o przyjaznym klimacie mieści się na ul. Podjazdowej. Oprócz podawanych tam wybornych przysmaków, goście mogą podziwiać bogatą kolekcję zgromadzonych przez właściciela łyżeczek z całego świata.

 

Góra Świętej AnnyRegionalne Centrum Turystyki Aktywnej

Regionalne Centrum Turystyki Aktywnej w Nowej Rudzie to kompleksowa baza stworzona do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Zaplecze w postaci 260 miejsc noclegowych, restauracji, basenu, kortów tenisowych, sauny, siłowni czynią to miejsce atrakcyjnym. Świetnie zorganizowane zaplecze treningowe: hale sportowe, boisko do piłki plażowej, ręcznej, siatkowej i koszykowej, wielofunkcyjne i piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, bieżnia tartanowa. To idealne miejsce do organizacji zawodów i obozów.

 

 
 

Kontakt

Godziny otwarcia Urzędu:
pon-pn 7:30 - 15:30
Biuro Obsługi Klienta:
pon-pn 7:30 - 16:00

Nowa Ruda 57-400, ul. Rynek 1
Telefon: +48 074 872 03 00
Fax: +48 074 872 22 68
Email: miasto @ um.nowaruda.pl

NOWA RUDA Ważne ogłoszenia ZMIANA SYSTEMU OGRZEWANIA-DOTACJE